Nowy serial HBO Dom Saddama

http://www.domsaddama.hbo.pl

Czteroodcinkowy mini-serial produkcji HBO Dom Saddama zadebiutuje w Polsce już w lipcu. Produkcja przedstawia historię brutalnych rządów irackiego dyktatora, w tym nieznane kulisy początku jego kariery, a także moment jego klęski. Według Washington Post jest to ‘wstrząsająca i wciągająca opowieść o złu, które czyni człowiek od zarania dziejów’. Premiera pierwszego odcinka mini-serialu odbędzie się w sobotę, 4 lipca o godz. 22:00 na antenie HBO.

 Akcja mini-serialu rozpoczyna się w 1979 roku, kiedy w wyniku krwawego przewrotu Saddam przejmuje władzę w Iraku. Kolejne odcinki pokazują rozwój kariery człowieka o wybujałych ambicjach politycznych, który jest szczerze przekonany, iż odegra kluczową rolę w historii swojego kraju. To przekonanie podzielają jego najbardziej zaufani doradcy, bliscy przyjaciele i członkowie rodziny. Despotyczne rządy Saddama terroryzują obywateli Iraku, którzy odczuwają ogromny strach, ale też szacunek wobec tyrana. Pomimo wewnętrznych problemów i międzynarodowych nacisków, Saddam trwa u steru władzy przez blisko 25 lat.
 
Dom Saddama został wyprodukowany przez HBO we współpracy ze stacją BBC. Mini-serial ukazuje nieznane oblicze dyktatora, kulisy jego prywatnych relacji i działań prowadzonych za zamkniętymi drzwiami. Znane wszystkim wydarzenia zostały pokazane w nowym świetle – oglądamy je oczami osób, które były ściśle związane z reżimem. ‘W serialu nie ma fikcyjnych wątków. Jeśli nie mieliśmy w jakimś punkcie całkowitej pewności, staraliśmy się interpretować wydarzenia w obiektywny sposób, który odzwierciedlałby charakter głównego bohatera’ – powiedział Alex Holmes, współreżyser, współscenarzysta i producent wykonawczy mini-serialu.

W rolach głównych zobaczymy międzynarodową obsadę: Igala Naora (Transfer, Monachium), nominowaną do Oscara Shohrehę Aghdashloo (Dom z piasku i mgły), Philipa Arditti (10 Days to War), Saida Taghmaoui (8 części prawdy, Chłopiec z latawcem) oraz Christine Stephen-Daly (Na sygnale, Ostre cięcie).
 
Mini-serial został wyreżyserowany przez Alexa Holmesa (Dunkirk) i Jima O’Hanlona (Na sygnale). Autorami scenariusza są Alex Holmes i Stephen Butchard (Vincent). Holmes i Hilary Salmon (Five Days) pełnili obowiązki producentów wykonawczych. Producentem mini-serialu jest Steve Lightfoot (Na sygnale).
 
Premiera pierwszego odcinka Domu Saddama odbędzie się w sobotę, 4 lipca o godz. 22:00 na antenie HBO. Powtórki będzie można oglądać we wtorki o godz. 20:10 w HBO oraz w czwartki godz. 22:00 w HBO2.
 

OBSADA


Shohreha Aghdashloo
jako Sadżida Khairallah Tulfah
Otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Dom z piasku i mgły. Wystąpiła także w filmach Stowarzyszenie wędrujących dżinsów 2, Dom nad jeziorem, X-Men: Ostatni bastion, Narodzenie oraz w serialu 24 godziny, za który otrzymała nominację do Satellite Award. Aghdashloo zobaczymy także w filmie The Stoning of Soraya M w reżyserii Cyrusa Nowrasteha.
 
Philip Arditti jako Udaj Husajn
Jego dorobek telewizyjny i filmowy obejmuje następujące produkcje: Milczący świadek, 10 Days to War, The Whistleblowers, Really, Chicken Soup, Tajniacy oraz Na sygnale.
 
Makram J. Khoury jako Tariq Aziz
Aktor wystąpił m.in. w filmach: Etz Limon, Dijihad, Forgiveness, Monachium oraz Free Zone.
 
Mounir Margoum jako Kusaj Husajn
Aktor wystąpił w takich filmach jak: Transfer oraz Rue des figuiers.
 
Igal Naor jako Saddam Husajn
Aktora można było obejrzeć w filmach: Transfer oraz Monachium w reżyserii Stevena Spielberga. Zobaczymy go także w nowym filmie Paula Greengrassa pt. Green Zone.
 
Said Taghmaoui jako Barzan Ibrahim
Dorobek telewizyjny i filmowy aktora obejmuje następujące produkcje: Zdrajca, 8 części prawdy, Chłopiec z latawcem, Uśpiona komórka, Prezydencki poker, Jak być sobą, Hidalgo, Złoto pustyni. Będzie go można obejrzeć również filmach: G.I. Joe: Rise of Cobra, Kandisha i Mogadischu.
 
Amr Waked jakoHusajn Kamel
Aktora można było zobaczyć m.in. w filmach: The Shooting of Thomas Hurndall, Genenet al asmak oraz Syriana.

 

EKIPA


Alex Holmes (scenarzysta, producent wykonawczy, reżyser – odc. 1 i 2)
Wyprodukował szereg filmów telewizyjnych, w tym Every Time You Look at Me, The Race for Everest oraz Kochanice króla. Jest także autorem scenariusza i reżyserem nagrodzonego statuetką BAFTA filmu fabularnego Dunkirk.
 
Jim O'Hanlon (reżyser - odc. 3 i 4)
Wyreżyserował takie seriale telewizyjne jak: Dzikie serca, Shameless, Budząc zmarłych i Na sygnale.
 
Steve Lightfoot (producent)
Lightfoot ma na swoim koncie następujące produkcje telewizyjne: Pod wpływem, Powrót Marian, Na sygnale, Nie jesteśmy aniołami oraz Sleep with Me.
 
Hilary Salmon (producent wykonawczy)
Salmon wyprodukowała następujące tytuły: Criminal Justice, 5 dni, Na koniec świata oraz The 39 Steps.
 
Stephen Burchard (scenarzysta)
Pomysłodawca i autor scenariusza serialu telewizyjnego Vincent. Na swoim koncie ma także takie produkcje telewizyjne jak: Seks to nie wszystko, Lenny Blue oraz Little Bird.