Zniewolony. 12 Years a Slavedramat, biograficzny 2013, 133 min
reżyseria: Steve McQueen
obsada: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong'o, Brad Pitt

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 21.02 g. 21:00Połowa XIX wieku. Mieszkaniec Nowego Jorku zostaje porwany i sprzedany jako niewolnik na południe Stanów Zjednoczonych.

Zdobywca Oskara za Najlepszy Film Roku! Jego reżyser, Steve McQueen został pierwszym czarnoskórym reżyserem i jednocześnie producentem filmu-laureatem w najważniejszej, oscarowej kategorii. Nagrodzony Statuetką Akademii scenariusz, autorstwa Johna Ridleya to adaptacja opublikowanej w 1853 roku autobiograficznej powieści Solomona Northupa.

Jest rok 1841. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup - wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel - zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność.

W "Zniewolonym" zadebiutowała młoda kenijska aktorka Lupita Nyong'o. Kreacja posłusznej niewolnicy Patsey była jej pierwszą rolą po skończeniu szkoły aktorskiej. Dostała za nią Oscara, pokonując takie rywalki, jak Jennifer Lawrence, Julia Roberts czy Sally Hawkins. "Zniewolony" uzyskał w sumie dziewięć nominacji do Oscara. Akademia wyróżniła m.in. McQueena za reżyserię, a także aktorów Chiwetela Ejiofora i Michaela Fassbendera.Zobacz inne polecane w TV «