Wałęsa. Człowiek z nadzieidramat biograficzny 2013
reżyseria: Andrzej Wajda
obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Cezary Kosiński

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 15.11 g. 21:00Historia kariery politycznej prostego robotnika, który miał swój znaczący udział w przełomowych dla Polski wydarzeniach. 

Klamrą fabularną napisanego przez Janusza Głowackiego scenariusza "Człowieka z nadziei" jest słynny wywiad z 1981 roku, którego Wałęsa udzielił włoskiej dziennikarce Oranie Fallaci. Wspomina w nim lata 70., początki swojej kariery politycznej zakończonej pokojową nagrodą Nobla, urzędem prezydenckim i występem w amerykańskim Kongresie. W tym czasie Wałęsa przeistoczył się ze zwykłego, ale zaangażowanego społecznika o niespożytej energii w charyzmatycznego przywódcę, świadomego swojego statusu i historycznej wartości. Równolegle do politycznej kariery Wałęsy toczy się opowieść o jego życiu prywatnym. Tu na pierwszy plan wysuwa się postać jego żony Danuty, ich relacje, dom pełen dzieci, codzienne sprawy. Okazuje się, że za plecami bohatera stoi bardzo silna kobieta, która stawia czoła zarówno funkcjonariuszom SB kolejny raz przeszukującym jej dom, jak i dziesiątkom obcych ludzi, opozycjonistów, dziennikarzy i znajomych męża, którzy w pewnym okresie całymi dniami okupują mieszkanie Wałęsów.

W tytułowego bohatera wcielił się brawurowo Robert Więckiewicz, laureat trzech Orłów Polskiej Akademii Filmowej oraz licznych nagród w kraju i zagranicą, m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, na festiwalach w Courmayeur, w Setubal i Chicago. W ostatnich latach Więckiewicz zasłynął wspaniałymi kreacjami, w takich produkcjach, jak "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland czy "Pod mocnym aniołem" Wojciecha Smarzowskiego. Danutę Wałęsę zagrała Agnieszka Grochowska, wyróżniona m.in. Polską Nagrodą Filmową za film "W ciemności" i dwoma nagrodami aktorskimi na festiwalu w Gdyni za film Agnieszki Holland oraz "Trzy minuty. 21:37" Macieja Ślesickiego. Parze głównych aktorów na planie partnerują m.in. Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.Zobacz inne polecane w TV «