Teoria wszystkiegofilm biograficzny 2015, 125 min
reżyseria: James Marsh
obsada: Eddie Redmayne, Felicity Jone

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 05.03 g. 18:5513-03-2016 15:25

Poruszająca, inspirująca i nie przytłaczająca historia o tym, jak geniusz zderza się ze słabością, a także wnikliwy, inteligentny obraz postępującego rozpadu małżeństwa.

"Teoria wszystkiego" Jamesa Marsha to oparta na faktach historia jednego z najwybitniejszych umysłów naszych czasów - Stephena Hawkinga. Słynny astrofizyk od 21 roku życia zmaga się ze stwardnieniem zanikowym bocznym. Mniej więcej w czasie, kiedy dowiaduje się, że zostały mu 2 lata życia, poznaje i zakochuje się w Jane Wilde (Felicity Jones). Znając diagnozę, dziewczyna i tak postanowiła wyjść za naukowca. Ich małżeństwo trwa prawie trzydzieści lat.

W Hawkinga brawurowo wcielił się Eddie Redmayne, który za swoją kreację zdobył Oscara, pokonując w rywalizacji m.in. Benedicta Cumberbatcha, Michaela Keatona i Bradleya Coopera. Na planie partneruje mu nominowana za tę rolę do Nagrody Akademii Felicity Jones.

Aktorka gra żonę naukowca, której książka "Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności" posłużyła jako podstawa wyróżnionego oscarową nominacją scenariusza autorstwa Anthony'ego McCartena. Film Marsha ("Projekt Nim", "Kryptonim: Shadow Dancer") walczył również o Oscary w kategoriach najlepszy film roku oraz najlepsza muzyka oryginalna (Jóhann Jóhannsson).

 Zobacz inne polecane w TV «