Systemkryminał 2015, 135 min
reżyseria: Daniel Espinosa
obsada: Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 16.04 g. 21:00Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja bestsellerowej powieści "Ofiara 44" Toma Roba Smitha. Trzymający w napięciu, zrealizowany z dbałością o historyczne detale thriller osadzony w czasach sowieckiej Rosji. W roli głównej nominowany do Oscara® 2016 Tom Hardy ("Zjawa", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Legenda").

Stalinowska Rosja. Młody funkcjonariusz bezpieki Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) sprawnie pnie się po szczeblach kariery. Jest lojalnym sługą systemu, do czasu gdy pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca.

Wkrótce zaczynają ginąć kolejne dzieci. Narażając się na gniew systemu i prześladowania, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. To prowadzi go na prowincję do zmęczonego życiem komendanta milicji, generała Michaiła Nesterowa (Gary Oldman).

"System" jest inspirowany historią Andrieja Czikatiłły, seryjnego mordercy skazanego na śmierć dopiero w latach 90. XX wieku. Zanim władze radzieckie doprowadziły do jego schwytania i skazania, Czikatiło okaleczył i pozbawił życia 52 kobiety i dzieci.

W 2008 roku fabularyzowaną wersję zdarzeń związanych z "rzeźnikiem z Rostowa" stworzył Tom Rob Smith. Jego książka "Ofiara 44" stała się międzynarodowym bestsellerem, przetłumaczonym na 26 języków. Powieść stała się też pierwszą częścią popularnej trylogii, w której poczet zaliczane są także "Tajny referat" oraz "Agent 6".

 Zobacz inne polecane w TV «