Soul Kitchenkomediodramat 2009
reżyseria: Fatih Akin
obsada: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Bederke, Pheline Roggan

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Wtorek, 10.01 g. 21:00Zinos Kazantsakis (Adam Bousdoukos) prowadzi knajpę "Soul Kitchen" w przemysłowej części Hamburga. Niewyszukana kuchnia, w której królują smażone w głębokim tłuszczu frytki i ryba, nie sprzyja rozkwitowi miejsca.

Wszystko zmienia się, gdy właściciel lokalu zatrudnia nowego szefa kuchni Shayna Weissa (Birol Ünel). Porywczy miłośnik noży ściąga do lokalu swoją wykwintną kuchnią prawdziwe tłumy. Jednak to nie koniec problemów. Zinos nabawia się przepukliny kręgosłupa, przez co ma problemy z wykonywaniem najprostszych czynności. Jego dziewczyna, Nadine (Pheline Roggan), w pogoni za karierą wyjeżdża do Szanghaju. Tymczasem jego brat Illias (Moritz Bleibtreu) wychodzi z więzienia na przepustkę, zaczepia się w jego knajpie, a na dokładkę zakochuje w kelnerce Lucii (Anna Bederke). Jakby tego było mało spotkany przypadkiem na ulicy kolega ze szkolnej ławy (Wotan Wilke Möhring) ma chrapkę na działkę, na której stoi restauracja. Zinos nie dopuszcza jednak do siebie myśli o opuszczeniu miejsca, którego stało się jego drugim domem.

FATIH AKIN zdobył miano jednego z najważniejszych reżyserów europejskich, dzięki wielokrotnie nagradzanemu dramatowi obyczajowemu "Głową w mur", w którym opowiadał o tragicznej miłości dwójki wyrzutków na styku niemieckiej i tureckiej kultury. W równie poważnym tonie był utrzymany nagrodzony za scenariusz w Cannes "Na krawędzi nieba". "Soul Kitchen" określony został jako wytchnienie od poważnego kina. To pulsująca wybuchową mieszanką funku, soulu i greckiego folku bezpretensjonalna komedia świadomie posługująca się wytartymi kliszami gatunku. "Praca przy "Głową w mur" i "Na krawędzi nieba" szalenie mnie wyczerpała. Powrót do "Soul Kitchen" miał być swego rodzaju antidotum, które przypomni mi, że filmy o życiu to nie tylko opowiadanie o bólu i cierpieniu" - mówi Akin, który pierwszą wersję scenariusza do swojej komedii napisał jeszcze w 2003 roku. Inspiracją były doświadczenia przyjaciela, reżysera Adama Bousdoukosa, który jako 25 latek stał się właścicielem lokalu w jednej z dzielnic Hamburga. Prowadzenie restauracji godził przez 9 lat z karierą aktorską, zdobywając nawet nagrodę specjalną na festiwalu w Locarno za rolę w reżyserskim debiucie Akina "Szybko i bezboleśnie". Bousdoukos sprzedał restaurację dopiero w 2009 roku twierdząc, że potrzebuje od życia nowych wyzwań. Dla Akina było to miejsce szczególne: "Chciałem nakręcić film o domu, ale nie jako miejscu definiowanym przez narodowość turecką czy niemiecką, ale o domu jako stanie umysłu. "Taverna" nie była dla nas zwykłą restauracją, lecz miejscem spotkań, w którym rodziły się niesamowite pomysły i rozpoczynały niezwykłe przygody" - wspomina. Obok Bousdoukosa, który był naturalnym kandydatem do roli Zinosa, w bogatej galerii oryginałów pojawiających się na ekranie można znaleźć Moritza Bleibtreu ("Eksperyment", "Cząstki elementarne") i znanego z "Głową w mur" Birola Ünela.

Jednymi z najważniejszych bohaterów filmów kręconych przez Fatiha Akina są tętniące życiem przez całą dobę miasta. Akcja "Soul Kitchen" rozgrywa się w portowym Hamburgu, gdzie w 1973 roku w rodzinie tureckich imigrantów przyszedł na świat reżyser. Realizując zdjęcia w przemysłowej dzielnicy Wilhelmsburg, Akin chciał uwiecznić miejsca i budynki powoli wypierane przez nowoczesną zabudowę. Choć komedie rzadko święcą triumfy na wielkich festiwalach filmowych, obrazowi Akina przyznano Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego w Wenecji. "Soul Kitchen" znalazł uznanie amerykańskich krytyków i historyków filmu zrzeszonych w National Board, którzy umieścili go w prestiżowym zestawieniu pięciu najlepszych europejskich produkcji roku. Guru amerykańskiej krytyki Roger Ebert pisał o filmie: "Komedia z wielkim sercem - szalona, ale wprowadzająca w wyborny nastrój. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem po obejrzeniu "Soul Kitchen" było odpalenie internetu i sprawdzenie, gdzie mogę nabyć soundtrack z muzyką z filmu (...) Następnie zamówiłem pizzę."Zobacz inne polecane w TV «