Pokłosiedramat/thriller, 2012
reżyseria: Władysław Pasikowski
obsada: Ireneusz Czop, Maciej Stuhr, Jerzy Radziwiłowicz, Zuzana Fialová, Andrzej Mastalerz

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 07.12 g. 21:00CZ | 12.12 | 22.15

Opowieść o braciach, którzy ujawniają tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, narażając się tym miejscowej ludności.

Rok 2001. Franciszek Kalina (Ireneusz Czop), emigrant do USA z początku lat 80., wraca do kraju na wieść o problemach młodszego brata. Józefa (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami wsi, opuściła go też żona. Franek odkrywa, że jego przyczyną jest mroczna tajemnica z czasów okupacji, na której ślad trafił Józek, a która dotyczy zarówno Kalinów, jak i innych mieszkańców wioski. Skłóceni dotychczas bracia próbują razem odkryć prawdę. Prowadzone przez nich śledztwo eskaluje konflikt i ostatecznie prowadzi do otwartej agresji mieszkańców wsi.

"Pokłosie" to pierwszy kinowy fabularny film WŁADYSŁAWA PASIKOWSKIEGO od dekady. Scenariusz powstał po tym, jak zostały ujawnione wydarzenia związane z pogromem w Jedwabnem. Jest to historia dwóch braci, którzy odkrywając straszną tajemnicę, stają przed decyzją, jak ocenić ojca, rodzinę, sąsiadów, a co za tym idzie kraj i historię swojego narodu. - "Nasz film nie jest historią mordu w Jedwabnem - pisze reżyser. - "W ogóle nie jest filmem historycznym. To film współczesny opowiadający o reakcjach ludzi na fakt odkrycia śladów wojennych zbrodni popełnionych przez sąsiadów na sąsiadach. Co należy zrobić, gdy dowiadujemy się, że "miły staruszek" z drugiego piętra 60 lat temu grabił i mordował, korzystając z wojennej zawieruchy. Co należy zrobić i jak z tym żyć, gdy miły staruszek był naszym dziadkiem? Czy grzechy poprzednich pokoleń obciążają nasze sumienia i co należy zrobić, żebyśmy my na pewno byli bez winy".

Pasikowski wyreżyserował "Pokłosie" według własnego scenariusza, który konsultował z ekspertami m.in. z IPN i Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Do współpracy przy realizacji zaprosił m.in. nagrodzonego Oscarem scenografa Allana Starskiego ("Lista Schindlera") i znakomitego operatora Pawła Edelmana, zdobywcę m.in. Cezara i Europejskiej Nagrody Filmowej za "Pianistę". W obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska i Jerzy Radziwiłowicz. "Pokłosie" zdobyło nagrodę dziennikarzy na Gdynia Film Festival 2012. Otrzymało również 7 nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film), która nagrodziła film za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film wyróżniono również nagrodą Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie oraz nagrodą Instytutu Yad Vashem na Jerusalem Film Festival 2013. W polskich kinach obejrzało go ponad 320 tys. widzów.Zobacz inne polecane w TV «