Oczy szeroko zamkniętethriller erotyczny, USA, 1999, 159 min
reżyseria: Stanley Kubrick
obsada: Tom Cruise, Nicole Kidman, Todd Field, Sydney Pollack

Najbliższe emisje w Ale kino+
Czwartek, 28.04 g. 22:55Przepełniony erotyką thriller z aktorską parą Nicole Kidman - Tom Cruise w rolach głównych. To także ostatnie dzieło Stanleya Kubricka, który zmarł nie doczekawszy premiery filmu.

Alice (Nicole Kidman) i William Harford (Tom Cruise) są młodym małżeństwem. Po balu, na którym oboje flirtują z innymi, Alice przyznaje się do fantazji o spotkanym na wakacjach marynarzu. Między małżonkami dochodzi do kłótni, a zraniony i zaślepiony zazdrością Bill wychodzi z domu. Rozpoczyna wędrówkę przez nocny i kuszący Nowy Jork, który wprowadzi go w podziemny i niebezpieczny świat zmysłowych rozkoszy, tajemnych rytuałów i erotycznego wyzwolenia.

"Oczy szeroko zamknięte" powstały po 13 latach milczenia STANLEYA KUBRICKA. Oczekiwania wobec filmu były więc wysokie, a fakt, że wszystkie kwestie związane z jego powstawaniem aż do ostatniej chwili trzymano w tajemnicy, podnosił tylko poziom zainteresowania mediów i publiczności. W rolach głównych wystąpili Nicole Kidman i Tom Cruise - najgorętsza w tamtym czasie para Hollywoodu. Musieli podpisać tzw. otwarte kontrakty, w których zobowiązywali się być dostępni tak długo, jak będzie potrzeba. Zapisy okazały się zasadne, bo zdjęcia trwały około 400 dni, a postprodukcja zajęła jeszcze rok. Stanley Kubrick przedstawił wytwórni Warner Bros. zmontowaną wersję filmu na początku marca 1999, zmarł zaledwie kilka dni później. Po jego śmierci producent podjął decyzję o ocenzurowaniu sceny orgii w podnowojorskiej willi. Uznano, że uniemożliwi ona pokazywanie filmu młodszej części amerykańskiej widowni. Można tylko podejrzewać, że to zabieg, na który Kubrick - jeden z najbardziej bezkompromisowych twórców świata - nie zgodziłby się nigdy. Do Europy film dotarł nieocenzurowany.Zobacz inne polecane w TV «