Mały Nowy Jork2009 USA, Francja
Reżyseria: James Demonaco Obsada: Seymour Cassel, Vincent D'onofrio, Ethan Hawke, J.d. Daniels

Najbliższe emisje w HBO
Niedziela, 10.10 g. 20:10Przeplatające się historie trzech mieszkańców nowojorskiej Staten Island, którzy marzą o tym, by zmienić swoje życie.
Sully (Ethan Hawke) ma dość pracy, która nie daje mu satysfakcji. Pragnie z niej zrezygnować i zostać kimś, z kogo jego dziecko, które wkrótce ma przyjść na świat, mogłoby w przyszłości być dumne. Głuchoniemy sklepikarz Jasper Sabiano (Seymour Cassel) chce uwolnić się od mafii kontrolującej jego sklep. Lokalny przestępca Parmie (Vincent D’Onofrio) marzy o przejęciu władzy nad całym podziemnym światkiem Staten Island. Wszystkich bohaterów łączy więc wielkie pragnienie odmiany swojego losu. Gdy pewnego dnia ich drogi się krzyżują, okazuje się, że, być może, mają na to szansę.
Reżyserski debiut nowojorczyka Jamesa DeMonaco, scenarzysty Negocjatora i Ataku na posterunek, który pragnął tym filmem oddać hołd ukochanemu miastu i swojej macierzystej dzielnicy, Staten Island (nazywanej „zapomnianym przybranym dzieckiem Manhattanu”). To odznaczający się wyjątkowym klimatem, okraszony specyficznym humorem dramat kryminalny z galerią barwnych postaci i sugestywnymi zdjęciami Chrisa Norra (10 minut później: Trąbka, What doesn’t kill you). Ze względu na sposób prowadzenia narracji i pokazywania przemocy krytyka porównywała obraz do filmów Quentina Tarantino. Głównych bohaterów przekonująco zagrali: dwukrotnie nominowany do Oscara Ethan Hawke (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Dzień próby, Przed zachodem słońca), Vincent D’Onofrio (Full Metal Jacket, Faceci w czerni, Jezioro Salton) oraz, szczególnie chwalony za swoją kreację, sędziwy Seymour Cassel (Twarze – nominacja do Oscara, Dick Tracy, Genialny klan). Obraz otrzymał nominację do Grand Prix na MFF w Tokio.Zobacz inne polecane w TV «