Lokatorka | Telewizja JAMBOX

Lokatorka

dramat/sensacyjny 2021, 118 min
reżyseria: Michał Otłowski
obsada: Irena Melcer,Sławomira Łozińska,
Barbara Jonak, Krzysztof Stroiński, Jan Frycz,
Piotr Głowacki, Tomasz Sapryk, Marcin Czarnik

Najbliższe emisje w CANAL+ Premium HD
  • Sobota, 30.07 g. 21:00

Rzekomy właściciel kamienicy rozpoczyna bezpardonową walkę, by pozbyć się lokatorów. Gdy jeden z nich tajemniczo znika, do akcji wkracza policja.

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie przerywa pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Mężczyzna, stosując bezwzględne metody, zaczyna zmuszać lokatorów do opuszczenia mieszkań. Najbardziej zdeterminowana w walce jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Policja rozpoczyna dochodzenie, kiedy Janina znika w tajemniczych okolicznościach. Prowadzi je stojąca na czele oficer – Anna Szerucka. Poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

- Najnowsze dzieło Michała Otłowskiego, scenarzysty, reżysera, a także producenta, nominowanego do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za najlepszy filmowy serial fabularny – „Diagnoza”.
- Inspiracją do stworzenia produkcji była niewyjaśniona do tej pory sprawa śmierci warszawskiej aktywistki – Jolanty Brzeskiej, która była również działaczką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Brała udział w demonstracjach organizowanych przez środowiska lokatorskie i udzielała porad lokatorom znajdującym się w podobnej do niej sytuacji. Zamieszkiwała kamienicę znajdującą się przy ul. Nabielaka na warszawskim Mokotowie, którą przejęli tzw. czyściciele kamienic. Budynek dostał się w ręce Marka M., który wykupił prawo do roszczeń od spadkobierców przedwojennych właścicieli. Nowy właściciel podnosił czynsze i uprzykrzał życie mieszkańcom.
- Film zdobył Złotego Lwa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą.

Zobacz inne polecane w TV «