Karbalagatunek: dramat wojenny 2015, 120 min
reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
obsada: Bartłomiej Topa, Tomasz Schuchardt, Antoni Królikowski, Leszek Lichota, Łukasz Simlat

Najbliższe emisje w CANAL+ Seriale
Piątek, 10.06 g. 23:3015-06-2016 21:00

Dramat wojenny Krzysztofa Łukaszewicza, inspirowany faktami z największej bitwy z udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej, której szczegóły przez lata były trzymane w tajemnicy.

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku. Do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w pełnym ludzi mieście, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall - siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie, pozbawiona wsparcia, garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Odcięci od świata, z ograniczonymi zapasami jedzenia i amunicji, stawiają czoła kilkukrotnie liczniejszej grupie gotowych na wszystko ekstremistów. Dochodzi do jednej z najbardziej bohaterskich bitew Polaków po II wojnie światowej. Stając oko w oko ze śmiercią, polscy żołnierze przeżywają 4 dni piekła. Profesjonalizm, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko-bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty ani jednego żołnierza.

"Karbala" to drugi projekt fabularny o polskich żołnierzach na zagranicznych misjach w portfolio CANAL+. Pierwszym był wyprodukowany w 2012 roku serial "Misja: Afganistan" z udziałem m.in. Pawła Małaszyńskiego, Eryka Lubosa i Tomasza Schuchardta. Ten ostatni miał okazję wykorzystać zdobyte wówczas doświadczenie na planie "Karbali", w której ponownie zagrał jedną z głównych ról.

Obrona City Hall w Karbali była dotychczas nieodkrytym fragmentem najnowszej historii polskiej armii. Tajemnice ściśle tajnej operacji odkrył przez widzami dopiero Krzysztof Łukaszewicz ("Lincz", "Żywie Biełaruś"). Jego film jest inspirowany prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który w 2004 roku dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu "Karbala". Kaliciak jest pierwowzorem głównego bohatera filmu, którego gra Bartłomiej Topa.Zobacz inne polecane w TV «