Dzień kobietdramat 2012
reżyseria: Maria Sadowska
obsada: Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Julia Czuraj, Dorota Kolak, Anita Jancia

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 15.03 g. 21:00Halina Radwan (Katarzyna Kwiatkowska) to porzucona przez męża kobieta z prowincjonalnego miasteczka. Samotnie wychowuje córkę, pracuje w sieci handlowej "Motylek", a na co dzień boryka się z biedą i walczy o przetrwanie.

Jej życie zmienia się, kiedy dostaje awans na kierowniczkę sklepu. Wyższe stanowisko oznacza lepsze wynagrodzenie i przywileje, ale cena, którą kobieta musi za nie zapłacić jest bardzo wysoka. Halina buntuje się przeciw korporacji, która przekracza granice w manipulowaniu i wykorzystywaniu swoich pracowników. Rzuca wyzwanie pracodawcy, narażając się na brutalne konsekwencje właścicieli.

Pełnometrażowy debiut MARII SADOWSKIEJ okazał się rewelacją MFF w Cottbus, gdzie film zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu za "przedstawienie silnej kobiety w niesprawiedliwym i okrutnym świecie". "Dzień kobiet" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, porównywana przez krytykę do "Erin Brockovich" Stevena Soderbergha. Zgodnie z tym, co deklarują twórcy w napisach końcowych, zabezpieczając się tym samym przed ewentualnym pozwem sądowym ze strony działającej w Polsce sieci handlowej, nie chodziło im o dokumentację historii, która wydarzyła się naprawdę, tylko o wskazanie określonych mechanizmów społecznych. W filmie ciekawą i wyrazistą kreację aktorską stworzyła Katarzyna Kwiatkowska, znana z błyskotliwych ról komediowych oraz programu "Szymon Majewski Show". W obsadzie znaleźli się również między innymi Agata Kulesza ("Sala samobójców", Polska Nagroda Filmowa - Orzeł za rolę w "Róży"), Eryk Lubos (Najlepszy Aktor MFF Karlowe Wary za "Zabić bobra"), Ireneusz Czop ("Pokłosie"). Sadowska, która współtworzyła scenariusz "Dnia kobiet" jest również autorką muzyki do filmu.

 Zobacz inne polecane w TV «