Dawca pamięcidramat/science fiction 2014, 95 min
reżyseria: Phillip Noyce
obsada: Brenton Thwaites, Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes

 

Najbliższe emisje w CANAL+
Piątek, 18.09 g. 22:30Pierwszy wspólny film Jeffa Bridgesa i Meryl Streep. Ekranizacja bestsellerowej powieści dla młodzieży. Klasyczna opowieść o dorastaniu, odkrywaniu indywidualności i wartości uczuć.

Nastoletni Jonas (Brenton Thwaites) to nad wiek dojrzały, bystry chłopiec o dobrym sercu, który żyje w czarno-białym świecie przyszłości, gdzie nie istnieją cierpienie i ból, bo ludzie nie mają wspomnień. Ceną za świat bez konfliktów jest wyeliminowanie indywidualności i możliwości wyboru. Pamięć po dawnych czasach przechowuje w imieniu społeczności tylko jeden człowiek, zwany Dawcą (Jeff Bridges). Jonas zostaje wytypowany na jego następcę. W czasie szkolenia poznaje emocje i zaczyna widzieć świat w kolorze. Z drugiej strony dowiaduje się, czym jest śmierć i wojna. W końcu odkrywa wstrząsający sekret przeszłości, który burzy ład świata, w którym żyje i ściąga na niego i jego najbliższych niebezpieczeństwo.

Film jest ekranizacją powieści "Dawca" autorstwa Lois Lowry, która sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy i trafiła w USA na listę lektur szkolnych. Reżyserii podjął się PHILLIP NOYCE, znany z takich tytułów, jak "Salt", "Kolekcjoner kości" czy "Czas patriotów". Na planie spotkały się po raz pierwszy w karierze dwie ikony Hollywood, wielokrotni zdobywcy Oscarów® i Złotych Globów, Meryl Streep i Jeff Bridges. W rolę Jonasa wcielił się Brenton Thwaites, czyli Książę Phillip z disnejowskiej "Czarownicy", a jego rodziców zagrali Katie Holmes oraz znany m.in. z serialu "Czysta krew" Alexander Skarsgård. W filmie zagrała również piosenkarka Taylor Swift.Zobacz inne polecane w TV «