Bessiebiograficzny, dramat 2015, 112 min
reżyseria: Dee Rees
obsada: Queen Latifah, Michael Kenneth Williams, Khandi Alexander, Mike Epps, Tika Sumpter

Najbliższe emisje w HBO HD
Niedziela, 17.05 g. 20:10    20-05-2015 20:10     
    21-05-2015 03:55     
    24-05-2015 00:05     
    09-06-2015 20:10     
    10-06-2015 03:20

Queen Latifah w roli legendarnej bluesmanki Bessie Smith, której historia jest muzycznym ucieleśnieniem amerykańskiego snu.

Nazywana „Cesarzową bluesa” Bessie Smith przyszła na świat w biednej afroamerykańskiej rodzinie, w Chattanooga w stanie Tennessee. Od dzieciństwa jej życie związane było z muzyką. Bessie początkowo śpiewała na ulicach, potem zaczęła występować na scenie. Razem ze swoim zespołem koncertowała głównie w południowych i wschodnich stanach USA, szybko jednak zyskała szerszą popularność. W latach 20., po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Columbia Records, stała się najlepiej opłacaną ciemnoskórą artystką swoich czasów. Jej życie prywatne było pasmem wzlotów i upadków, przez wiele lat Bessie zmagała się z akceptacją swojej biseksualności. Niezwykłą karierę piosenkarki przerwała jej przedwczesna śmierć w 1937 roku. Niezwykły talent, intrygujący głos i wielka wrażliwość muzyczna Bessie Smith stały się inspiracją dla największych artystek jazzowych i bluesowych: Billie Holiday, Arethy Franklin, Janis Joplin czy Niny Simone. Życie osobiste piosenkarki, pełne dramatycznych zwrotów, miało istotny wpływ na jej karierę.

W rolę „Cesarzowej bluesa” wcieliła się nominowana do Oscara Queen Latifah (Salon piękności, Chicago), znana nie tylko jako aktorka, ale i gwiazda sceny hip-hopowej. Wyprodukowany przez telewizję HBO dramat jest dziełem Dee Rees, młodej niezależnej scenarzystki i reżyserki, aktywistki ruchu LGBT, autorki docenionego przez krytyków obrazu Parias. U boku Queen Latifah wystąpią między innymi: Michael Kenneth Williams (serial HBO Zakazane imperium, Zniewolony. 12 Years a Slave), Khandi Alexander (seriale CSI: Kryminalne zagadki Miami, Treme), Mike Epps (Następny piątek, Kac Vegas), laureatka Oscara Mo’Nique (Domino, Hej, skarbie) oraz Tika Sumpter (Ilu miałaś facetów?, Prawdziwa jazda).Zobacz inne polecane w TV «