47 Roninówfilm akcji, fantasy, USA, 2013, 119 min
reżyseria: Carl Erik Rinsch
obsada: Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada, Tadanobu Asano, Rinko Kikuchi, Kō Shibasaki

Najbliższe emisje w CANAL+ HD
Sobota, 11.04 g. 21:00Japonia, XVIII wiek. Półkrwi Japończyk Kai (Keanu Reeves) zostaje jako dziecko znaleziony w lesie i przygarnięty przez księcia Ako - Naganoriego Asano (Min Tanaka).

Dorastając w jego domostwie, zakochuje się ze wzajemnością w Mice (Kō Shibasaki), córce swego pana. Tymczasem Asano ma przyjąć na swoim dworze szoguna Tsunayoshi (Cary-Hiroyuki Tagawa). Do wizyty ma go przygotować wpływowy urzędnik z dworu szoguna, lord Kira (Tadanobu Asano). Zamiast tego z pomocą Wiedźmy (Rinko Kikuchi) doprowadza on do haniebnej śmierci Asano. Przejmuje jego księstwo, wypędza jego 300 samurajów i więzi córkę. Kilka miesięcy później jeden z samurajów i najbliższy przyjaciel Asano, Kuranosuke Oishi (Hiroyuki Sanada), zbiera 46 roninów i przygotowuje z nimi zemstę na Kirze. Dołącza do nich Kai. Wojownicy stawiają czoło ogromnej armii lorda, wspieranej przez Wiedźmę i ciemne moce. Lord Kira próbuje zmusić Mikę do ślubu.

Debiut fabularny CARLA ERIKA RINSCHA jest pierwszym hollywoodzkim projektem podejmującym temat zemsty 47 roninów. Historia zaczęła się w 1701 roku. Wkrótce po śmierci samurajów trafiła jako Chūshingura do teatrów kabuki oraz bunraku (teatr kukiełkowy). Legendę utrwaliła opera, literatura, manga, sztuki plastyczne, a w końcu kino i telewizja. W Japonii zekranizowano ją 6-krotnie, wliczając 9-odcinkowy serial "Chushingura" z 2004 roku. Reżyser miał o tyle trudne zadanie, że Japończycy są bardzo przywiązani do legendy. Co roku 14 grudnia w mieście Ako w prefekturze Hyogo odbywa się festiwal ku pamięci 47 samurajów, codziennie tysiące zwiedzających oddaje im hołd na cmentarzu Sengaku-ji. Scenariusz do filmu stworzyli Chris Morgan i Hossein Amini, autorzy m.in. "Szybkich i wściekłych: Tokio Drift". Na wielu płaszczyznach odbiega on od legendy. Głównym bohaterem jest tu pół krwi Japończyk, w którego wcielił się Keanu Reeves. Jednym z pierwowzorów postaci jest najprawdopodobniej William Adams, angielski żeglarz, który został pierwszym samurajem pochodzącym z Zachodu. Aby nadać "47 roninom" Carla Erika Rinscha autentyczności, do obsady zaangażowano wielu znanych japońskich aktorów, takich jak: Hiroyuki Sanada, nominowana do Oscara za rolę w filmie "Babel" Rinko Kikuchi czy popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni piosenkarz Jin Akanishi.

 Zobacz inne polecane w TV «