X-men geneza - Wolverine | Telewizja JAMBOX

X-men geneza - Wolverine

FILM AKCJI/SCIENCE FICTION
USA, 2009, 107 min.

reżyseria: Gavin Hood obsada: Hugh Jackman, Liev Schreiber, Danny Huston, Will i Am, Lynn Collins, Kevin Durand, Dominic Monaghan, Taylor Kitsch, Daniel Henney, Ryan Reynolds, Scott Adkins

Najbliższe emisje w

premiera w CANAL+:
17.07.2010 r.
so 17.07 g. 20:00 CANAL+
wt 20.07 g. 23:10 CANAL+

Brytyjska Północna Ameryka, rok 1845. Nastoletni James Howlett (Troye Sivan) i jego przyjaciel Victor Creed (Michael-James Olsen) dowiadują się, że są braćmi. Szok spowodowany śmiercią rodziców w tragicznych okolicznościach zapoczątkował u Jamesa mutacje.
Chłopak zyskał ogromną siłę, a z grzbietów jego dłoni zaczęły wysuwać się ostre jak brzytwa szpony. W jego krwi pojawił się składnik leczący rany, a wzrok i węch pozawalają mu widzieć i czuć znacznie więcej niż zwykli ludzie. Jest prawie niezniszczalny. Zmuszony do ucieczki zmienia tożsamość. Przez dziesięciolecia jako Logan (Hugh Jackman) walczy w kolejnych wojnach, od secesyjnej po wietnamską. Towarzyszy mu zwinny jak kot Victor (Liev Schreiber), który posiada podobne do Logana moce nadprzyrodzone, ale ma gwałtowniejszy charakter i przejawia znacznie większe zamiłowanie do zabijania. Za sprawą pułkownika Williama Strykera (Danny Huston) bracia zostają włączeni do tajnej organizacji wojskowej - Drużyny X. Po niezwykle krwawej akcji w Nigerii Logan porzuca służbę i zaczyna spokojne życie z dala od cywilizacji u boku ukochanej Kayli Silverfox (Lynn Collins). Sześć lat później William Stryker odnajduje go i prosi o pomoc w unieszkodliwieniu jego brata, który wymknął się spod kontroli. Logan odmawia, ale gdy Kayla zostaje przez Victora zamordowana, postanawia się zemścić. Za namową Strykera przystępuje do tajnego eksperymentu wojskowego "Broń X". Przechodzi ostateczną metamorfozę w Wolverine'a. Jego szkielet zostaje pokryty adamantium, niezniszczalnym stopem metalu pozyskanym z meteorytu.

"X-Men Geneza - Wolverine" to pierwszy z nowej serii filmów osadzonych w świecie "X-Menów". Mają one pokazywać losy wybranych mutantów, którzy pojawili się dotychczasowych ekranizacjach jednej z najsłynniejszych sag komiksowych w historii. Choć pierwsze z kilkuset zeszytów o "X-Menach" powstały już w 1963 roku, ich bohaterowie zagościli na wielkim ekranie po raz pierwszy dopiero w 2000 roku. Za kamerą "X-Men" i zrealizowanego 3 lata później "X-Men 2" stanął Bryan Singer, który zanim wdał się w romans z wielkimi wytwórniami, otrzymał nagrodę na festiwalu Sundance za "Publiczna terapię", a dwa lata późniejsi "Podejrzani" otrzymali 2 Oscary, 3 BAFTY oraz 2 Independent Spirit Awards. Mimo że "X-Men" i "X-Men 2" odniosły gigantyczny sukces komercyjny, Singer zrezygnował z nakręcenia trzeciej części. Wolał pokierować losami Supermana ("Superman: Powrót", 2006). Przy realizacji "X-Men - Ostatni bastion" zastąpił go Brett Ratner, reżyser m.in. "Po zachodzie słońca" (2004) z Pierce'em Brosnanem i Salmą Hayek oraz "Czerwonego smoka" (2002), kolejnej historii o Hannibalu Lecterze.

Wolverine pojawił się w komiksach w 1974 roku (autor tekstów - Len Wein, rysunków - Johnny Romita), a w 2008 roku magazyn "Wizard" umieścił go na pierwszym miejscu listy najwspanialszych postaci komiksowych. Film GAVINA HOODA ("Rozsądny człowiek", "W pustyni i w puszczy", "Transfer"), którego "Tsotsi" w 2006 roku otrzymał Oscara i nominację do Złotego Globu, nawiązuje stylem do poprzednich obrazów serii. Tym razem jednak akcja rozgrywa się w przeszłości, a fabularne story autorstwa Davida Benioffa ("25 godzina", "Troja", "Chłopiec z latawcem") i Skipa Woodsa ("Kod dostępu", "Hitman") opowiada historię jednego z mutantów, sięgającą końca XIX wieku. Widzimy, jak Wolverine próbuje walczyć z własną naturą, jak nie potrafi zaakceptować tego, kim jest. Poznajemy też brata Wolverine'a, który zdaje się być jego ciemną stroną. Victor Creed vel. Sabretooth jest brutalny, kocha rozlew krwi i jest gotów na wszystko, by być blisko brata. Nawet zabić mu żonę.

W Jamesa Logana vel. Wolverine'a wcielił się po raz czwarty Hugh Jackman ("Kate i Leopold" - nominacja do Złotego Globu, "Źródło", "Australia"). Tym razem jednak aktor był także producentem filmu. W roli Victora partnerował mu Liev Schreiber ("Malowany welon", "Miłość w czasach zarazy", "Opór"), który stworzył na ekranie nie tylko bestię, ale też inteligentnego i przebiegłego przeciwnika. Danny Huston ("Narodziny", "21 gramów", "Aviator") został pułkownikiem Williamem Strykerem, który stara się kontrolować mutanty i wykorzystywać ich moce, aby zapewnić bezpieczeństwo ludzi. Wolverine'a traktuje jak syna, ale jednocześnie nim manipuluje, żeby zrealizować własne cele. Jednym z najważniejszych członków Drużyny X jest Wade Wilson, który z czasem staje się Deadpoolem. To postać, którą powierzono Ryanowi Reynoldsowi, znanemu widzom z takich filmów, jak "As w rękawie", "Na pewno, być może", "Świetliki w ogrodzie". Wśród mutantów jest także potrafiący manipulować elektrycznością samotnik Chris Bradley vel. Bolt, którego zagrał Dominic Monaghan, pamiętany z trylogii "Władca Pierścieni" oraz jako Charlie w serialu "Lost-Zagubieni". Do teamu należy także teleportujący się John Wraith, którego rola była filmowym debiutem Will.i.ama, muzyka i członka grupy Black Eyed Peas. Wojownikiem jest również monstrualnie otyły Fred Dukes/The Blob w interpretacji Kevina Duranda ("Z podniesionym czołem", "Efekt motyla", 3:10 do Yumy") oraz świetny strzelec Agent Zero, w którego wcielił się aktor koreańskiego pochodzenia Daniel Henney. W "X-Men Geneza - Wolverine" pojawia się także kilka nowych postaci znanych z kart komiksów. Jedną z takich, która odegra ważną rolę w życiu Wolverine'a jest Remy LeBeau. Mutant zwany Gambitem potrafi poprzez kontakt fizyczny ładować materię nieożywioną energią kinetyczną, co sprawia, że przy uderzeniu naładowany przedmiot eksploduje. W boju wykorzystuje także kij oraz rzucane z niezwykłą precyzją karty. Do tej roli zaangażowano Taylora Kitscha ("Węże w samolocie", "Pakt milczenia", "John Tucker musi odejść").

Zdjęcia autorstwa Donalda M. McAlppine'a ("Moulin Rouge", "Romeo i Julia", "Mamuśka") były realizowane w Nowej Zelandii, Australii i Kanadzie. Muzykę skomponował nominowany do Złotego Globu za film "Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa" Harry Gregson-Williams ("Zawód: szpieg", "Shrek", "Gdzie jesteś Amando"). Za charakteryzację specjalną odpowiadał laureat Oscara i nagrody BAFTA Tom Woodruff Jr. ("Ze śmiercią jej do twarzy") oraz dwukrotnie nominowany przez Akademię Alec Gillis ("Alien 3", "Żołnierze kosmosu").

Sprawdź aktualne promocje


Pakiet CANAL+ Pakiet HBO +Max

Zobacz inne polecane w TV «