TobrukCzechy, Słowacja 2008, 99 min

Reż. Václav Marhoul
Obsada: Martin Nahálka, Krystof Rímský, Robert Nebrenský, Petr Vanek, Jan Meduna

Najbliższe emisje w HBO
Piątek, 26.11 g. 20:15Doskonałe kino wyprodukowane przez naszych południowych sąsiadów. Oparta na powieści Stephena Crane’a historia czeskiego żołnierza, który musi stawić czoła brutalnej wojennej rzeczywistości.

II wojna światowa, wczesna jesień 1941 roku. Młody czeski żołnierz Jiří Pospíchal (Jan Meduna) wraz ze swoim batalionem zostaje wysłany do Libii, gdzie ma bronić obleganego przez Niemców i Włochów miasta Tobruk. Tam jego naiwne i idealistyczne wyobrażenia na temat bohaterstwa i wojennej rzeczywistości zostają wystawione na ciężką próbę. Chłopak nie jest w stanie poradzić sobie z brutalnością i niezwykle ciężkimi warunkami panującymi na afrykańskiej pustyni. Permanentny stan zagrożenia i wszechobecna śmierć odciskają piętno na jego psychice.

Czeskie kino dawno nie było w tak dobrej formie. Oparty na powieści Stephena Crane’a “The Red Badge of Courage” Tobruk to rewelacyjne stadium psychiki żołnierza biorącego udział w II wojnie światowej. Obraz był niezwykle dobrze przyjęty przez krytyków i publiczność. Zdobył trzy Czeskie Lwy (najlepsze zdjęcia, muzyka i dźwięk) i pięć innych nominacji do tej prestiżowej nagrody w najważniejszych kategoriach - za reżyserię i scenariusz (Václav Marhoul – Sprytny Filip) oraz dla najlepszego filmu. Znakomitą muzykę stworzyli zdobywca Złotego Globu Richard Horowitz (Pod osłoną nieba) oraz Sussan Deyhim (A jihad for love). Za zdjęcia odpowiedzialny był wybitny operator Vladimír Smutný (Kola, Ciemnoniebieski świat, Butelki zwrotne). Główną rolę zagrał utalentowany debiutant Jan Meduna.Zobacz inne polecane w TV «