Gra o tronSerial HBO, 10 odcinków
USA, 2011, 59 min
reżyseria: Thomas McCarthy, Brian Kirk, Daniel Minahan
obsada: Peter Dinklage, Sean Bean, Mark Addy, Harry Lloyd, Jack Gleeson, Kit Harington

Najbliższe emisje w HBO
Poniedziałek, 18.04 g. 22:00Każdy poniedziałek o 22:00 tylko w HBO.

„Gra o tron” to nowy serial produkcji HBO na podstawie pierwszej części bestsellerowej sagi „Pieśni Lodu i Ognia George’a R. R. Martina.

Bezwzględna walka o władzę, intrygi i zdradzieckie sojusze, walki polityczne i obsesje erotyczne. Przemoc, krew i zasady honoru, których złamanie grozi śmiercią... lub zwycięstwem.

Kraina Westeros, w której zimy, podobnie jak doskwierające upały, mogą trwać dziesięciolecia, targana jest wciąż nowymi niepokojami. Koniec jednej wojny rzadko oznacza czas błogiego spokoju. Nieustannie toczy się zażarta walka o Żelazny Tron - wykuty z tysiąca mieczy, symbol panowania nad Siedmioma Królestwami.

Serial ma dziesięć odcinków, a premiera pierwszego odcinka odbędzie się 18 kwietnia, dzień po amerykańskiej premierze. Kolejne odcinki będą emitowane co poniedziałek o godz. 22.00.

W serialu występują Sean Bean jako Eddard Ned Stark, Mark Addy jako Robert Baratheon, Lena Headey jako Cersei Lannister, Peter Dinklage jako Tyrion Lannister, Nicolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister, Emilia Clarke jako Daenerys Targeryn, Harry Lloyd jako Viserys Targeryen, Michelle Fairlay jako Catelyn Stark, Alfie Allen jako Theon Greyjoy, Aidan Gillen jako Petyr Baelish (“Littlefinger”), Kit Harrington jako Jon Snow, Sophie Turner jako Sansa Stark oraz Maisie Williams w roli Aryi Stark. Producentami wykonawczymi są David Benioff i D.B. Weiss.

Serial wiernie odzwierciedla klimat kultowej sagi George’a R. R. Martina, przenosząc widza w świat Siedmiu Królestw. Zdjęcia zostały zrealizowane w Paint Hall Studio w Belfaście oraz na planach w Irlandii Północnej i na Malcie. David Benioff, producent wykonawczy, nazwał Grę o tron „Rodziną Soprano w Śródziemiu” i zadbał o to, by serial był niezwykle widowiskowy. Nad procesem tworzenia ekranizacji czuwał autor sagi – George R. R. Martin, dzięki czemu serial ma w pełni oddawać atmosferę tej powieści.

Najbardziej liczącymi się w Westeros rodzinami są Baratehon, Lannister i Stark. Pierwsza z nich to ród królewski – to właśnie z rodziny Baratheon wywodzi się król Robert, równie zagubiony, co okrutny władca, przez niektórych nazywany uzurpatorem.

Eddard Stark jest przyjacielem króla Roberta z dawnych lat – to za jego namową przyjmuje stanowisko królewskiego namiestnika. Starkowie to ludzie zasadniczy, zdecydowani i odważni niczym mityczne wilkory, które są ich symbolem. Czy Eddard podoła wyzwaniu, jakie sam przed sobą postawił i zwycięży w walce o honor i sprawiedliwość?

Wielu kluczowych bohaterów "Gry o tron" pochodzi również z rodu Lannisterów – ludzi żądnych władzy i walecznych niczym lew, znajdujący się w ich herbie. Królewska małżonka, Cersei Lannister oraz jej brat Jaime są ponadto bardzo przebiegli i umiejętnie wykorzystują swoje wszystkie umiejętności – jednak czy zawsze w słusznym celu?

Nie wolno również zapomnieć o rodzie smoków – Targaryen. Daenerys – fioletowooka piękność – zostaje wydana z inicjatywy swojego brata za mąż za brutalnego i dzikiego władcę Dothraków. Małżeństwo ma służyć pewnemu celowi – kto okaże się silniejszy brat czy siostra? Kto z nich lepiej wykorzysta swoją pozycję?Zobacz inne polecane w TV «