FanboysUSA, 2008, 86 min.
Reżyseria: Kyle Newman
Obsada: Sam Huntington, Chris Marquette, Dan Fogler, Jay Baruchel i Kristen Bell, David Denman, Chris McDonald, Charlie B. Brown, Isaac Kappy, Stephen Pina, Seth Rogen

Najbliższe emisje w CANAL+
Środa, 06.10 g. 21:00Ohio, rok 1998. Dwudziestokilkuletni Eric (Sam Huntington) umawia się z okazji Halloween z dawno nie widzianymi kumplami ze szkoły średniej: Linusem (Chris Marquette), Hutchem (Dan Fogler) i Windowsem (Jay Baruchel). Cała czwórka od czasu wspólnej nauki w liceum fascynuje się "Gwiezdnymi wojnami" i z niecierpliwością oczekuje zapowiedzianej kontynuacji cyklu "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo".
Premierę filmu wyznaczono na 19 maja 1999 roku, tymczasem niespodziewanie okazuje się, że Linus jest chory na raka i lekarze dają mu cztery miesiące życia. Oznacza to, że nie obejrzy filmu. Rodzi się pomysł, aby wykraść jego kopię ze studia George'a Lucasa. Czterech przyjaciół rusza więc zdezelowanym busem w daleką drogę do Skywalker Ranch w Kalifornii. Towarzyszy im Zoe (Kristen Bell), klientka księgarni, w której Hutch i Windows sprzedają na co dzień komiksy.
"Fanboys" w reżyserii KYLE'A NEWMANA ("The Hollow", "Gnomes") został zrealizowany na podstawie scenariusza Adama F. Goldberga ("Muppety w krainie Oz", "Obcy na poddaszu") i Ernesta Cline'a i już od wczesnych etapów realizacji elektryzował fanów gwiezdnej sagi na całym świecie. W klasycznej konwencji kina drogi opowiada bowiem o subkulturze fanów "Gwiezdnych wojen", komasując wszelkie stereotypy z nimi związane, a więc "nerdomowe gadanie" na "starwarsowe" tematy, nieprzystosowanie do życia w społeczeństwie, problemy z osobami płci przeciwnej, a także potyczki z wielbicielami serialu "Star Trek". "Fanboys" mieli pojawić się w dystrybucji pod koniec 2007 roku, ale producenci zdecydowali się na cięcia montażowe i zamówili "dokrętki", bojąc się przede wszystkim kontrowersji związanych ze sposobem przedstawienia choroby nowotworowej i zbyt śmiałym dowcipem. W produkcji wykorzystano za zgodą George'a Lucasa muzykę z "Gwiezdnych wojen", ale oprawa muzyczna bazuje głównie na kompozycjach z epoki. W epizodach "Fanboys" pojawią się gwiazdy kina, takie jak Carrie Fisher (księżniczka Leia z "Gwiezdnych wojen"), Kevin Smith i Jason Mawes ("Sprzedawcy", "Jay i Cichy Bob kontratakują"), William Shatner ("Star Trek") oraz Danny Trejo, Ray Park i Billy Dee Williams. Bohaterowie wyprawy spotkają zaś na takie postaci, jak Ewok (Hugh Elliot), Harry Knowles (Ethan Suplee), wielki fan Yody, Boba Fett i kilku szturmowców Imperium.
 Zobacz inne polecane w TV «