Dystrykt 9RPA 2009, 107 min.

Reż. Neill Blomkamp
Obsada: Sharlto Copley, Nathalie Boltt, William allen Young

Najbliższe emisje w HBO
Niedziela, 28.11 g. 20:10Zmuszający do myślenia i jednocześnie bardzo widowiskowy film science fiction wyprodukowany przez Petera Jacksona, twórcę trylogii Władca Pierścieni. Liczne nagrody plus cztery nominacje do Oscara.

Johannesburg, Republika Południowej Afryki. Przed niemal trzydziestu laty nad miastem pojawił się olbrzymi statek kosmiczny z tysiącami obcych na pokładzie. Pokojowo usposobieni przybysze nie potrafią wrócić na swoją planetę i potrzebują pomocy. Społeczność międzynarodowa tworzy dla nich specjalny obóz, który jednak szybko przeradza się w getto - tytułowy Dystrykt 9. Mijają dziesięciolecia i Multi-National United, organizacja zarządzająca obozem, postanawia przenieść go w inne miejsce. Stosunki między ludźmi a kosmitami stają się coraz bardziej napięte, a w środku konfliktu znajduje się Wikus Van De Merwe (Sharlto Copley), urzędnik MNU odpowiedzialny za akcję przesiedleńczą.

Nakręcony częściowo w konwencji paradokumentu, debiutancki obraz młodego, utalentowanego Afrykanera Neilla Blomkampa jest przykładem science fiction nowej ery, gdzie od efektów specjalnych istotniejsze są zagadnienia związane z ciemną stroną natury ludzkiej. Jednocześnie zarówno fabuła, jak i strona wizualna filmu przedstawiają się bardzo atrakcyjnie, a całość dopełnia świetna rola debiutanta Sharlto Copleya, który otrzymał za nią nominację do nagrody Złoty Popcorn w kategorii “najbardziej przerażająca kreacja aktorska”. Scenariusz nawiązuje do wcześniejszej krótkometrażowej produkcji Blomkampa pt. Alive in Jo’burg. Dystrykt 9 zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w tym cztery nominacje do Oscara (najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany – Neill Blomkamp i Terri Tatchell, najlepsze efekty wizualne, najlepszy montaż).Zobacz inne polecane w TV «