Czwarty stopień



thriller / sci-fi, USA, 2009, 94 min
reżyseria: Olatunde Osunsanmi
obsada: Milla Jovovich, Elias Koteas, Will Patton, Corey Johnson, Hakeem Kae-kazim

Najbliższe emisje w HBO
Poniedziałek, 18.04 g. 23:05



Stylizowany na dokument thriller sci-fi, w którym Milla Jovovich jako dociekliwa pani psycholog usiłuje rozwikłać zagadkę tajemniczych zaginięć w alaskańskim mieście Nome.

Nome, senna miejscowość na Alasce. Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku dochodzi tu co roku do tajemniczych zaginięć. Śledztwo prowadzone przez policję i FBI nie przyniosło żadnych rezultatów. Psycholog Abbey Tyler (Milla Jovovich) postanawia kontynuować badania swego nieżyjącego męża i poznać prawdę na temat tych niewytłumaczalnych zdarzeń. Kiedy zaczyna analizować nagrania swoich sesji terapeutycznych z pacjentami, odkrywa niepokojące zbieżności w ich przeżyciach. Czy to możliwe, że za sprawą zagadkowych zaginięć stoją Obcy?

Intrygujący thriller sci-fi, nawiązujący do takich głośnych tytułów, jak Blair Witch Project, Paranormal Activity czy Z Archiwum X. Reżyserem i współautorem scenariusza jest młody amerykański filmowiec Olatunde Osunsanmi (WithIN). Twórcy obrazu reklamowali go jako zapis autentycznych wydarzeń i przekonywali o prawdziwości wykorzystanych w nim materiałów archiwalnych. Niezależnie od tych zabiegów marketingowych film broni się jako efektownie zrealizowany thriller, którego siłą są ciekawie prowadzona narracja, oryginalne rozwiązania wizualne (podzielony na pół ekran), sugestywny klimat i umiejętnie budowane napięcie. Gwiazdą filmu jest pochodząca z Ukrainy piękna modelka i aktorka Milla Jovovich (Piąty element, Joanna d’Arc, cykl Resident Evil), a partnerują jej m.in. Will Patton (Osaczeni, Wysłannik przyszłości, Tytani) i Elias Koteas (Zodiak, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Wyspa tajemnic).



Zobacz inne polecane w TV «