Czarodziejski fletFrancja/Wielka Brytania, 2006, 133 min.
Reżyseria: Kenneth Branagh
Obsada: Joseph Kaiser, René Pape, Amy Carson, Lyubov Petrova, Benjamin Jay Davis, Silvia Moi, Tom Randle

Najbliższe emisje w CANAL+
Wtorek, 05.10 g. 21:00Trwa I wojna światowa. Żołnierz o imieniu Tamino (Joseph Kaiser) zostaje uratowany przez trzy pielęgniarki od niechybnej śmierci na froncie.
Siostry pokazują mu zdjęcie Paminy (Amy Carson), córki Królowej Nocy (Lyubov Petrova). Tamino zakochuje się w dziewczynie, którą porwał zły Sarastro (René Pape) i na prośbę jej matki postanawia ją ocalić. W wyprawie towarzyszy mu Papageno (Benjamin Jay Davis), który zajmuje się ptakami, służącymi do wykrywania gazów bojowych. Mężczyźni otrzymują magiczne instrumenty, które mają chronić ich przed niebezpieczeństwami: Tamino flet, a Papageno glokenszpil.
"Czarodziejski flet" jest filmową adaptacją opery skomponowanej w 1791 roku przez Wolfganga Amadeusza Mozarta. KENNETH BRANAGH, ceniony przede wszystkim za ekranizacje dzieł Szekspira ("Wiele hałasu o nic", nominowane do Oscara "Henryk V" i "Hamlet"), postanowił przenieść akcję utworu w czasy I wojny światowej. Nowym przekładem oryginalnego libretta napisanego przez Emanuela Schikanedera zajął się Stephen Fry, ceniony brytyjski aktor i scenarzysta. Gotowe dzieło - zgodnie z zamierzeniami twórców - doczekało się premiery w 250. rocznicę urodzin Mozarta. Zrealizowany nakładem 27 milionów dolarów film jest prawdziwą muzyczno-wizualną ucztą. Wrażenie robi scenografia, kostiumy oraz wyśmienite zdjęcia autorstwa częstego współpracownika Branagha, Australijczyka Rogera Lansera, który za swoje wysiłki przy realizacji "Czarodziejskiego fletu" został wyróżniony prestiżową nagrodą Australijskiego Stowarzyszenia Operatorów. Nie mniej ważna od obrazu jest w tej produkcji muzyka. Przy obsadzie najważniejszych ról Branagh konsultował się z dyrygentem Jamesem Conlonem. Rozglądał się za utalentowanymi, ale mniej znanymi śpiewakami, uznał bowiem, że renomowane gwiazdy opery mogą nie wytrzymać trudów pracy na planie filmowym. Ostatecznie najważniejsze role przypadły w udziale kanadyjskiemu tenorowi, soliście New York Metropolitan Opera Josephowi Kaiserowi oraz cenionemu niemieckiemu basowi René Pape. "Nawet pomimo przeniesienia akcji w czasy I wojny światowej, obraz Branagha wprowadza widza w atmosferę XVIII wieku, kiedy muzyka symbolizowała harmonię i niosła obietnicę powrotu do raju" - pisał krytyk Peter Conrad na łamach brytyjskiego "Guardiana". Zobacz inne polecane w TV «