Amerykański gangsterUSA 2007, 150 min

Reż. Ridley Scott
Obsada: Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Russell Crowe, Denzel Washington, Cuba Gooding jr.

Najbliższe emisje w HBO
Niedziela, 12.12 g. 21:45Wyreżyserowana przez jednego z największych wizjonerów współczesnego kina, epicka opowieść o świecie nowojorskich gangsterów. W rolach głównych zdobywcy Oscarów Denzel Washington i Russell Crowe.

1968 rok. Frank Lucas (Denzel Washington), szofer ważnego mafijnego bossa z Harlemu, po nagłej śmierci swojego szefa postanawia kontynuować jego działalność. Ku zaskoczeniu innych pretendentów do przejęcia schedy po zmarłym gangsterze odnosi sukces i zostaje największym handlarzem heroiny na rynku amerykańskim. Jego pozycja wydaje się niezachwiana do czasu, gdy zaczyna się nim interesować nowojorski detektyw Richie Roberts (Russell Crowe). Policjant za wszelką cenę chce zniszczyć rosnącego w siłę Lucasa i przywrócić porządek na ulicach miasta. Który z nich wyjdzie z tego pojedynku z tarczą?

Inspirowany prawdziwą historią Amerykański gangster to nie tylko znakomite kino sensacyjne, ale także uczta dla wielbicieli talentu dwóch charyzmatycznych aktorów - nominowanego za swoją rolę do Złotego Globu Denzela Washingtona (Chwała, Malcolm X, Dzień próby) i Russella Crowe’a (Informator, Gladiator, Piękny umysł). Warta uwagi jest również drugoplanowa kreacja Ruby Dee (Rodzynek w słońcu, Rób co należy, Malaria), która za rolę matki Lucasa otrzymała nominację do Oscara (drugą z nominacji Akademia przyznała autorom scenografii). Twórcą filmu jest trzykrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Ridley Scott (Łowca androidów, Thelma i Louise, Gladiator, Helikopter w ogniu). Scenariusz, na podstawie artykułu Marka Jacobsona „The Return of Superfly”, napisał laureat Oscara za Listę Schindlera Steven Zaillian (Przebudzenia, Gangi Nowego Jorku). Zdjęcia są dziełem wybitnego operatora Harrisa Savidesa (Słoń, Zodiak, Obywatel Milk), który otrzymał za nie nominację do BAFTY. Obraz był ponadto nominowany do Złotego Globu w kategoriach „najlepszy reżyser” i „najlepszy film”.Zobacz inne polecane w TV «